Olej z wiesiołka na włosy

Wiele mówi się o zdrowotnych właściwościach olejów tłoczonych na zimno. Jednak coraz częściej wykorzystuje się je nie tylko w kuchni, ale też w łazience. I słusznie, bo oleje roślinne, w tym olej z wiesiołka, to fantastyczny środek do pielęgnacji skóry i włosów.

Doskonałe działanie oleju z wiesiołka na zdrowie i urodę jest możliwe dzięki bogatemu składowi. Znajdziemy w nim bowiem nie tylko nienasycone kwasy tłuszczowe, ale też liczne minerały takie jak cynk, selen, wapń i magnez. W składzie oleju z wiesiołka znajdziemy także tryptofan oraz aminokwasy siarkowe. Ponadto olej ten jest też źródłem fitosteroli oraz witaminy E, znanej jako witamina młodości. To dlatego olej z wiesiołka pozwala skutecznie radzić sobie z licznymi problemami zdrowotnymi, również o podłożu dermatologicznym. Nas jednak interesuje jego wpływ na włosy.

Cynk zawarty w oleju z wiesiołka hamuje wypadanie włosów, a co więcej – stymuluje cebulki do pracy przyczyniając się do szybszego wzrostu włosów. Selen, jako przeciwutleniacz, podobnie jak witamina E, dba o dobrą kondycję włosów, opóźniając ich starzenie się. Odpowiedni poziom wapnia zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów, natomiast magnez ma znaczny udział w produkcji keratyny, która jest jednym z podstawowych budulców ludzkich włosów. Wspomniane fitosterole zapobiegają rozkładowi elastyny, dzięki czemu włosy są mocno osadzone w cebulkach, a do tego stymulują syntezę kolagenu. Z kolei tryptofan zapobiega łysieniu, a aminokwasy siarkowe umożliwiają odbudowę zniszczonych włosów.

Olej z wiesiołka – włosy

Olej z wiesiołka na włosy to remedium na wiele problemów takich jak nadmierne wypadanie włosów, puszenie się czy też łupież. Jak stosować olej z wiesiołka na włosy? Doskonałe efekty przyniesie zarówno aplikowany bezpośrednio na włosy, jak i stosowany wewnętrznie. Wiesiołek nakładany na włosy pomaga kosmykom odzyskać elastyczność, blask i zdrowy wygląd. Wmasowywany w skórę głowy ułatwia zwalczenie łupieżu oraz wyleczenie łuszczycy. Co ciekawe regularne wmasowywanie w skórę głowy oleju z wiesiołka pomaga też poradzić sobie z nadmiernie przetłuszczającą się skórą głowy. Jest to możliwe zarówno dzięki działaniu przeciwzapalnemu i bakteriobójczemu, jak i dzięki zdolności do regulowania pracy gruczołów łojowych. Wiesiołek na włosy normuje także wartość pH i redukuje nadmiar sebum.

Olej z wiesiołka to świetna baza do tworzenia własnych kosmetyków naturalnych. Nie ma przeciwwskazań do łączenia oleju z wiesiołka z aromatycznymi olejkami eterycznymi, takimi jak olejek z drzewa herbacianego czy olejek lawendowy. Dzięki temu domowe kosmetyki nabiorą dodatkowych właściwości pielęgnacyjnych oraz zyskają przyjemny zapach. Popularnym rozwiązaniem jest też dodawanie oleju wiesiołkowego do ulubionych odżywek i szamponów.

Olejowanie włosów

Wraz z nastaniem mody na koreańską pielęgnację wzrosło zainteresowanie wykorzystaniem olejów roślinnych w codziennych zabiegach kosmetycznych. Stąd popularność wieloetapowego oczyszczania cery z pomocą olei, jak i olejowania włosów. Jak olejować włosy, aby cieszyć się zregenerowanymi, mocnymi i pełnymi blasku włosami bez ich obciążania? Technik olejowania jest całkiem sporo. Najpopularniejsza z nich to olejowanie włosów na sucho. Polega ona na aplikacji oleju na suche włosy i pozostawienie preparatu na przynajmniej godzinę, a najlepiej na całą noc. Potem wystarczy dokładnie umyć włosy. Inna opcja to olejowanie włosów na mokro, a więc nakładanie oleju na wilgotne kosmyki. Po aplikacji najlepiej zawinąć włosy w czepek lub ręcznik i pozostawić na przynajmniej pół godziny, a następnie zmyć. Wiele osób ma obawy dotyczące potencjalnej trudności ze zmyciem oleju z włosów. Olej z wiesiołka polubią zatem ci, którzy nie lubią tłustego filmu na skórze i włosach, ponieważ olej ten w przeciwieństwie do innych błyskawicznie się wchłania. Niemniej jednak chcąc dokładnie umyć głowę najlepiej najpierw zemulgować olej. Co to oznacza? Że na pokryte olejem włosy należy najpierw nałożyć odżywkę lub maskę, a dopiero później umyć włosy szamponem. Dlaczego to takie istotne? Ponieważ olej nie łączy się z wodą, więc żadna ilość wody nie zmyje skutecznie oleistej substancji. Stąd konieczność posiłkowania się dodatkowym kosmetykiem.

Chcąc nakładać olej z wiesiołka na włosy należy pamiętać, aby nie nakładać oleju na bardzo przetłuszczoną skórę głowy, ani na włosy, na których wcześniej użyto kosmetyki do stylizacji takie jak pianka, żel, wosk czy lakier. Środki do stylizacji nie pozwolą olejowi przeniknąć do włosów, więc olejowanie nie da oczekiwanych rezultatów. Decydując się na olejowanie włosów trzeba pamiętać, aby nie trzymać za krótko oleju na włosach, a także by powtarzać procedurę systematycznie, najlepiej raz-dwa razy w tygodniu. Konieczne jest też dokładne zmywanie oleju, aby nie obciążyć włosów.

Olej z wiesiołka – skutki uboczne

Stosowanie olejów roślinnych w kosmetyce to w pełni bezpieczny sposób na pielęgnację urody, w tym włosów i skóry głowy. Ze skutkami ubocznymi, zazwyczaj w postaci bólów brzucha lub głowy, możemy się spotkać tylko przy nadmiernym spożyciu oleju. Zatem stosowanie niewielkiej ilości oleju z wiesiołka w codziennej diecie, a tym bardziej zewnętrznie na skórę i włosy, nie niesie ze sobą żadnego ryzyka.

Z olejowania włosów warto uczynić prawdziwy rytuał, bo jest to zabieg przyjemny i wbrew pozorom dość szybki i łatwy. W dodatku efekty pojawiają się wyjątkowo szybko!

Źródła:
• Zielińska, I. Nowak: Kwasy tłuszczowe w olejach roślinnych i ich znaczenie w kosmetyce, Chemik 2014, 68, s.103-110, http://miesiecznikchemik.pl/wp-content/uploads/2015/01/chemik_2014_02-4.pdf [dostęp: 2021-03-28]
• Makuch K., Opasińska K., Wpływ wybranych surowców kosmetycznych na właściwości kosmetyków stosowanych w kondycjonowaniu włosów, Studenckie Zeszyty Naukowe, Kosmetologia Nr 1 (1)/2016, s. 72-97, https://wsiiz.pl/dokumenty/wydawnictwo/publikacje/kosmetologia_ebook.pdf#page=72 [dostęp: 2021-03-28]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

We wpisie przeczytasz o:

Polecane produkty