Olej z wiesiołka – właściwości i zastosowanie

Wiesiołek jest dość niepozorną rośliną, którą można znaleźć na polskich polach i łąkach. Niepozorną, bo jego żółte kwiatki zamykają się w ciągu dnia, po to, by w pełni otwierać się nocą! Ale to nie uroda kwiatów wiesiołka jest dla nas istotna, lecz bogactwo jego nasion. To właśnie z nich wytwarza się olej, który jest niezwykle ceniony w branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Olej wiesiołkowy uzyskuje się w procesie tłoczenia na zimno, dzięki czemu zachowuje wszystkie cenne składniki odżywcze. Jakie to składniki? Przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-6, a więc kwas linolowy (LA) i gamma-linolenowy (GLA), a także takie minerały jak cynk, magnez, selen, wapń i magnez. Olej z nasion wiesiołka to także źródło fitosteroli, czyli substancji roślinnych znanych z właściwości obniżających poziom cholesterolu i witaminy E, która zyskała sławę jako witamina młodości.

Olej z wiesiołka – właściwości

Olej z nasion wiesiołka pozytywnie wpływa na stan zdrowia zapobiegając nadmiernemu magazynowaniu się tłuszczów w organizmie, poprawiając przepływ krwi w naczyniach krwionośnych i obniżając poziom tzw. złego cholesterolu (LDL). Tym samym regularne stosowanie oleju wiesiołkowego przeciwdziała miażdżycy naczyń krwionośnych i chroni układ krążenia, a w rezultacie zmniejsza ryzyko udarów, zawału serca i występowaniu choroby niedokrwiennej serca (choroby wieńcowej). Zwiększenie tempa przemian metabolicznych i wspomaganie trawienia sprzyja również utracie nadmiernej masy ciała. Zatem śmiało można powiedzieć, że stosowanie oleju z wiesiołka to skuteczny sposób, by wspomagać procesy odchudzania!

Duża zawartość nienasyconych kwasów omega-6 sprzyja również usprawnieniu pracy mózgu. W konsekwencji można liczyć na poprawę pamięci, koncentracji i samopoczucia. Zatem to dobry wybór zarówno dla osób aktywnych zawodowo, jak i osób starszych, które chciałyby zapobiegać demencji.

Olej z wiesiołka na skórę

W kosmetyce olej z wiesiołka jest szczególnie ceniony jako środek pomagający w leczeniu zmian skórnych. Olej wiesiołkowy można polecić wszystkim tym, którzy zmagają się z trądzikiem, łuszczycą, egzemami, alergiami skórnymi lub z atopowym zapaleniem skóry. Składniki oleju zapobiegają nadmiernej utracie wody, a także pomagają utrzymać prawidłową strukturę komórek skóry. W dodatku olej z nasion wiesiołka przyspiesza proces gojenia się ran. To sprawia, że olej z wiesiołka na łuszczycę i inne zmiany skórne jest polecany zarówno przez dermatologów, jak i kosmetologów.

Olej z wiesiołka na płodność

Olej z wiesiołka dla mężczyzn i dla kobiet sprawdza się również jako środek ułatwiający zapłodnienie. Panie mogą liczyć na poprawę jakości śluzu oraz lepsze ukrwienie śluzówki macicy. Panowie – na wzmocnienie potencji. Ponadto warto wiedzieć, że olej z wiesiołka reguluje hormony, a tym samym łagodzi dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Efekty stosowania to złagodzenie bólu piersi i bólu miesiączkowego, jak również poprawa samopoczucia, bo olej redukuje wahania nastroju i drażliwość. Olej wiesiołkowy jest polecany kobietom zmagającym się z nieregularnymi miesiączkami.

Olej z wiesiołka reguluje hormony również u dojrzałych kobiet, łagodząc dolegliwości towarzyszące menopauzie, w tym uderzenia gorąca. Regulacja gospodarki hormonalnej sprawia też, że specjaliści polecają olej z wiesiołka na torbiele w piersiach, jako forma naturalnego leczenia. Co ciekawe, olej z wiesiołka jest polecany jako wsparcie dla terapii nowotworowej w przypadku raka piersi.

Inne właściwości oleju z nasion wiesiołka

Olej wiesiołkowy jest też wykorzystywany jako środek wspierający leczenie chorób układu ruchu. Wszystko dlatego, że składniki oleju świetnie łagodzą bóle reumatyczne, sprzyjają regeneracji tkanki chrzęstnej, a do tego przeciwdziałają stanom zapalnym.

Olej z wiesiołka – zastosowanie

Chcąc stosować olej wiesiołkowy w celach profilaktycznych najlepiej przyjmować jedną łyżeczkę oleju dziennie. W celach leczniczych można zwiększyć dawkę nawet do trzech łyżeczek na dobę. Lecz co ciekawe nie trzeba go przyjmować samodzielnie. Olej z nasion wiesiołka ma przyjemny, delikatny orzechowo-zbożowy smak, dzięki czemu można go wprowadzić jako stały element codziennej diety. Można go dodawać między innymi do sałatek, sosów i innych potraw. Jednak co istotne – olej wiesiołkowy nie nadaje się do smażenia i gotowania, bo wtedy traci swoje cenne właściwości.

Wiesiołek – zastosowanie w pielęgnacji

Olej z nasion wiesiołka stosowany jest również zewnętrznie w celach kosmetycznych. Jako środek pielęgnacyjny wzmacnia włosy i paznokcie oraz wygładza cerę. Olej z wiesiołka na twarz, skórę i paznokcie, a także olej z wiesiołka na włosy to najlepszy wybór w każdym wieku. Już kilka kropel regularnie wmasowywanych bezpośrednio w skórę lub włosy wystarczy aby szybko zauważyć oczekiwane efekty. Warto przy tym wiedzieć, że olej z wiesiołka szybko się wchłania i w przeciwieństwie do innych nie pozostawia po sobie tłustego filmu.

Olej z wiesiołka dla dzieci i kobiet w ciąży

Istnieje niewiele przeciwwskazań do stosowania oleju z wiesiołka. Zasadniczo zaleca się, aby jego spożywanie skonsultować z lekarzem w przypadku małych dzieci oraz kobiet w ciąży i w okresie karmienia. Niemniej jednak olej z wiesiołka w ciąży jest wręcz polecany przez położne, jako środek ułatwiający naturalny poród. Wszystko dlatego, że uelastycznia on skórę i błony śluzowe oraz poprawia ukrwienie i zwiększa ilość śluzu. Tak czy inaczej, będąc w ciąży, nie powinno się go stosować na własną rękę.

Źródła:

  • Obiedzinska A., Waszkiewicz-Robak B.: Oleje tłoczone na zimno jako żywność funkcjonalna. Żywność Nauka Technologia Jakość, tom 19, 2012, http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.agro-7020528e-260c-4aae-a163-dd29827b80a4 [dostęp 2021-01-27]
  • Kaźmierska A., Gawor E.: Wpływ oleju z wiesiołka na skórę, ze szczególnym uwzględnieniem działania kwasu gamma-linolenowego (GLA), Kosmetologia Estetyczna, 4/2015, s. 335, http://kosmetologiaestetyczna.com/ike/4.2015/files/assets/basic-html/index.html#37 [dostęp 2021-01-27]
  • Stępniak P. M., Skwaryło-Bednarz B., Kopacki M., Jemiołkowska A., Wiesiołek – roślina o cennych właściwościach prozdrowotnych i leczniczych. Aura 2020, nr 9, s. 3-6

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

We wpisie przeczytasz o:

Polecane produkty