Wiesiołkowy krem nawilżający kiedyś można było znaleźć w kosmetyczce każdej babci. Jednak wraz z rosnącą popularnością markowych kremów i balsamów tradycyjnie stosowane kosmetyki odeszły w zapomnienie. A szkoda, bo ta niepozorna i często niedoceniana roślina ma wiele do zaoferowania.
Właściwości oleju z wiesiołka
Dziś, coraz bardziej zniechęceni do stosowania kosmetyków pełnych silikonów, konserwantów, sztucznych barwników i aromatów, szukamy naturalnych alternatyw. I w tę tendencję świetnie wpisują się naturalne oleje, w tym olej z wiesiołka. Jak się okazuje, ten olej roślinny jest bogaty w wyjątkowo duże ilości kwasów NNKT, w tym linolowego i gammalinolenowego oraz inne pożyteczne kwasy tłuszczowe i fitosterole. W jego składzie można też znaleźć wapń, magnez, selen, cynk, tryptofan, liczne enzymy i witaminę E, znaną jako witamina młodości. Nie dziwi zatem fakt, że olej wiesiołkowy nawilża, wzmacnia, odżywa i uelastycznia skórę. Ponadto regularnie stosowany zapewnia jej barierę ochronną przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak zanieczyszczenia, niskie temperatury czy też promieniowanie UV.
Olej z wiesiołka, podobnie jak olej lniany, konopny czy też olej z czarnuszki, jest zaliczany do tzw. olei schnących, czyli mających bardzo lekką konsystencję oraz szybki czas wchłaniania. Tym samym nie obciążają skóry i mogą być stosowane nawet w przypadku cery tłustej i trądzikowej. Oleje te nie są też komedogenne co oznacza , że nie zapychają porów skóry i nie sprzyjają powstawaniu zaskórników. Warto zwrócić uwagę również na to, że olej z wiesiołka jest bardzo łagodny, zatem nie powoduje uczuleń i jest bardzo bezpieczny, nawet dla wrażliwej skóry dziecka. Co więcej, olej wiesiołkowy wspiera leczenie atopowego zapalenia skóry, łuszczycy, egzemy, trądzik, alergie skórne i inne problemy. Osoby z takimi dolegliwościami, przy regularnym stosowaniu oleju, szybko zauważają pozytywne efekty: zmniejszenie suchości, złagodzenie uczucia napięcia skóry i zredukowane uczucie swędzenia skóry. Do tego olej przyspiesza gojenie.
Jak stosować olej z wiesiołka na twarz?
Do pielęgnacji cery można użyć oleju z wiesiołka na kilka sposobów. Najłatwiejszym sposobem jest dodawanie kilku kropel oleju do kremu stosowanego na dzień. Dzięki temu wzbogacimy jego skład i wzmocnimy jego działanie. To idealne rozwiązanie przede wszystkim zimą, gdy cerze przydaje się wzmocniona bariera ochronna. Olej z wiesiołka można też nakładać samodzielnie na oczyszczoną twarz, jako maskę odżywczą na noc. Można wzmocnić efekt aplikując wcześniej ulubione, mocno skoncentrowane serum do twarzy. Trzecią opcją jest wykorzystanie oleju z wiesiołka jako olej do masażu. Zabieg ten zrelaksuje napięte mięśnie twarzy, poprawi krążenie i pomoże cennym składnikom pielęgnacyjnym wniknąć głębiej. Olej z wiesiołka można też wykorzystać do demakijażu, dodając go do oczyszczającego oleju rycynowego. Demakijaż olejami pozwoli usunąć make-up, a także wszelki brud i zanieczyszczenia, bez ryzyka podrażnienia skóry i naruszenia jej naturalnej bariery ochronnej. Z powodzeniem można używać oleju wiesiołkowego do tworzenia domowych kosmetyków, jak maseczki czy peelingi.
Stosowanie oleju z wiesiołka w codziennej pielęgnacji twarzy i ciała pozwoli łatwo zastąpić wiele kosmetyków, takich jak kremy, balsamy, maski czy też płyny i mleczka do demakijażu. Co więcej, olej z wiesiołka można wykorzystać do pielęgnacji włosów, a także do celów kulinarnych. Tym samym nie trzeba obawiać się, że olej się zmarnuje. Bez wątpienia wykorzystanie oleju z wiesiołka do celów pielęgnacyjnych to sposób na efektywną, a przy tym niedrogą pielęgnację, opartą o to co najlepsze z natury.
Źródła:
- Kaźmierska A., Gawor E.: Wpływ oleju z wiesiołka na skórę, ze szczególnym uwzględnieniem działania kwasu gamma-linolenowego (GLA), Kosmetologia Estetyczna, 4/2015, s. 335, http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2015.4-2.pdf [dostęp 2021-07-23]
- Litwinek A., Zmysłowska W., Oczkowska U.,: Naturalne oleje roślinne w pielęgnacji skóry, Роль інновацій в трансформації образу сучасної науки. Матеріали ІV Міжнародної науково-практичної конференції 23-24 грудня 2020 р. м. Київ, https://novaosvita.com/wp-content/uploads/2020/12/InnTrImModSc-Kyiv-Dec2020.pdf#page=155 [dostęp 2021-07-23]
- Zielińska, I. Nowak: Kwasy tłuszczowe w olejach roślinnych i ich znaczenie w kosmetyce, Chemik 2014, 68, s.103-110, http://miesiecznikchemik.pl/wp-content/uploads/2015/01/chemik_2014_02-4.pdf [dostęp: 2021-07-23]