Ogórecznik, choć może zachwycić ślicznymi, niebieskimi kwiatami, zazwyczaj jest postrzegany jako chwast. Tymczasem ta pochodząca z krajów śródziemnomorskich i stosunkowo mało znana roślina, ma wiele do zaoferowania zarówno dla zdrowia, jak i dla urody.
Kwas gamma-linolenowy (GLA), saponina, flawonoidy, witaminy A i C, magnes, potas, cynk i żelazo to wszystko składniki, które możemy znaleźć właśnie w ogóreczniku. O jego zdrowotnych właściwościach wiedzieli już starożytni. Celtyccy wojownicy pili wino zmieszane z liśćmi ogórecznika – na odwagę! Z cennych składników, w które bogaty jest ogórecznik, można korzystać i dziś, sięgając po olej z nasion ogórecznika.
Olej z ogórecznika – właściwości
Nie będziemy się skupiać na właściwościach zdrowotnych, choć te są imponujące, lecz na wpływie oleju z ogórecznika na urodę.
Olej z nasion ogórecznika:
• oczyszcza,
• nawilża,
• łagodzi podrażnienia i świąd,
• regeneruje,
• działa bakteriobójczo,
• wykazuje działanie przeciwzapalne,
• wzmacnia naczynka krwionośne,
• uelastycznia skórę,
• spowalnia procesy starzenia się skóry,
• przywraca zdrowy koloryt,
• zmiękcza i wygładza,
• wzmacnia naturalną barierę ochronną skóry.
Ze względu na działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze jest stosowany do leczenia trądziku, świądu, podrażnień, a także czyraków, wybroczyn i trudno gojących się ran. To jednak nie wszystko.
Zawarty w oleju z ogórecznika kwas gamma-linolenowy (GLA) odpowiada za prawidłową strukturę tkanek skóry i za właściwą aktywność komórkową. Warto wiedzieć, że jego niedobór przyśpiesza powstawanie zmarszczek, osłabia naturalną barierę ochronną skóry i sprzyja powstawaniu przebarwień. Dlatego tak ważne jest dostarczanie go w odpowiedniej ilości, a olej z ogórecznika aplikowany na twarz jest jednym z najlepszych do tego sposobów. Wspomniany kwas GLA bierze również istotny udział w leczeniu wielu chorób dermatologicznych, w tym atopowego zapalenia skóry, egzemy, wyprysków, łojotokowego zapalenia skóry i innych.
Olejek z ogórecznika na twarz – dla kogo?
Olej z nasion ogórecznika to przede wszystkim propozycja dla cery problemowe, w tym przy problemach z trądzikiem, atopowym zapaleniem skóry, egzemą, łuszczycą itp. Olej z ogórecznika to także fantastyczny kosmetyk dla osób ze skórą suchą i odwodnioną oraz dla osób ze skłonnością do alergii. Świetnie nadaje się do łagodzenia podrażnień po opalaniu.
Ogórecznik – jak stosować?
Można aplikować olej z ogórecznika na twarz bezpośrednio, wmasowując i wklepując go w wilgotną skórę. Nie ma przeciwwskazań do połączenia go z innymi olejami naturalnymi. Olej z ogórecznika można również dodawać do gotowych kremów, balsamów i maseczek.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystywać go do oczyszczania twarzy, a konkretnie do oczyszczania twarzy olejami (Oil Cleansing Metod). Moda na tę metodę przybyła do nas z Korei, w której dwuetapowe oczyszczanie twarzy jest z powodzeniem stosowane od lat. Olej z nasion ogórecznika, w połączeniu z oczyszczającym olejem rycynowym, doskonale rozpuszcza sebum, zanieczyszczenia, a także makijaż, delikatnie oczyszczając twarz bez pozostawienia uczucia ściągnięcia i niszczenia bariery lipidowej skóry. Z racji swoich właściwości nawilżających i regenerujących, najlepiej sprawdzi się w przypadku oczyszczania cery dojrzałej i suchej.
Oczywiście olej z ogórecznika można stosować też wewnętrznie, jako suplement diety. W ten sposób olej uzupełni niedobory nienasyconych kwasów tłuszczowych i innych składników odżywczych, niezbędnych dla zdrowia i urody.
Źródła:
• Kaźmierska A., Bolesławska I., Przybysławski J., Wpływ wielonienasyconych kwasów tłuszczowych na skórę ze szczególnym uwzględnieniem kwasu gamma-linolenowego, Nauka Przyroda Technologie 2017, tom 11, zeszyt 3, s. 245-252, http://www.npt.up-poznan.net/pub/art_11_23.pdf [dostęp 2021-03-03]
• Wydro D., Kwasy omega 3 i 6 w medycynie i kosmetologii. Wpływ doustnej suplementacji kwasami omega-3 i 6 na kondycje skóry – badanie pilotażowe, https://www.researchgate.net/profile/Dorota-Wydro/publication/270960751_Kwasy_omega_3_i_6_w_medycynie_i_kosmetologii_Wplyw_doustnej_suplementacji_kwasami_omega-3_i_6_na_kondycje_skory_-_badanie_pilotazowe_Omega-3_and_6_acids_in_medicine_and_cosmetology_The_effect_of_oral_/links/55c4d23c08aebc967df380e2/Kwasy-omega-3-i-6-w-medycynie-i-kosmetologii-Wplyw-doustnej-suplementacji-kwasami-omega-3-i-6-na-kondycje-skory-badanie-pilotazowe-Omega-3-and-6-acids-in-medicine-and-cosmetology-The-effect-of-oral.pdf [dostęp 2021-03-03]