Olej z czarnuszki na włosy

Olej z czarnuszki na włosy

Czarnuszka siewna może zachwycać pięknymi, niebieskimi kwiatami, ale to jej czarne nasiona, z których pozyskiwany jest olej, sprawiają, że roślina jest niezwykle ceniona już od ponad 2 tysięcy lat! Olej z czarnuszki, ale też same nasiona, wykorzystuje się z powodzeniem w kuchni, w lecznictwie i w kosmetyce.

Olej z czarnuszki na włosy – dlaczego warto?

Olej z nasion czarnuszki siewnej jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-6 i omega-9, witaminy A, B1, B2, C, E i PP, jak również sterole roślinne i przeciwutleniacze. W oleju z czarnuszki można też znaleźć biotynę, czyli znany ze swoich właściwości składnik wpływający na porost włosów i poprawę ich kondycji. Doskonały skład oleju sprawia, że ma on właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwzapalne. Tym samym stosowanie oleju na włosy pomaga zadbać o zdrowie skóry głowy. To zaś pozwala wyeliminować przyczyny łupieżu oraz przeciwdziałać wypadaniu włosów. Co ciekawe, olej z czarnuszki dotlenia i nawilża skórę głowy, przyczynia się do utrzymania jej prawidłowego pH i paradoksalnie sprawia, że włosy nie przetłuszczają się. Same kosmyki są zaś zregenerowane, elastyczne i odporne na działanie wielu czynników zewnętrznych. Tym samym włosy są mniej podatne na łamanie się czy też na negatywny wpływ zabiegów stylizacyjnych, czynników atmosferycznych, zanieczyszczeń powietrza itp. Regularnie stosowany olej z czarnuszki pozwala cieszyć się pełnymi blasku, gęstymi i mocnymi włosami, bez łupieżu. W efekcie fryzura nie puszy się, ale też nie jest przeciążona.

Doskonałe właściwości oleju z czarnuszki sprawiają, że możemy go polecić wszystkim, którym zależy na pięknych i mocnych włosach. Najwięcej jednak zyskają na jego stosowaniu ci, którzy borykają się z łupieżem, z przetłuszczaniem się włosów oraz z łysieniem, o różnej etologii. Badania nad właściwościami oleju z czarnuszki wykazały, że regeneruje on cebulki i przyspiesza pojawianie się mieszków włosowych, a tym samym już po kilku tygodniach stosowania można zauważyć znaczne zwiększenie się liczby tzw. baby hair. W dodatku składniki oleju z czarnuszki pomagają przedłużyć fazę wzrostu włosa, co z połączeniu z redukowaniem łamliwości końcówek i ograniczeniem wypadania, sprzyja zapuszczaniu włosów. Olej z czarnuszki będzie też odpowiedni dla tych, którzy mają problem z puszącymi się, wysoko porowatymi włosami. Wszystko dlatego, że olej ten domyka łuski, doskonale konserwuje i wygładza włosy od zewnętrz.

Jak stosować olej z czarnuszki na włosy?

Wiedząc jak wiele daje włosom regularne stosowanie oleju z czarnuszki, pozostaje dowiedzieć się, jak taki olej stosować, aby osiągnąć najlepsze efekty i uniknąć nieestetycznej, tłustej maski.
Olej z czarnuszki można stosować samodzielnie lub w połączeniu z innymi kosmetykami pielęgnacyjnymi. Najłatwiejszym sposobem jest wmasowanie oleju w wilgotne lub suche włosy oraz w skórę głowy. Po aplikacji oleju najlepiej owinąć włosy folią, a następnie ręcznikiem, aby wzmocnić działanie oleju. W tym stanie należy pozostawić włosy na co najmniej 30 minut. Co więcej, śmiało można je tak zostawić nawet na całą noc. Zabieg olejowania włosów warto powtarzać średnio 2 razy w tygodniu.

Warto wiedzieć, że przy olejowaniu włosów bardzo istotny jest sposób jego zmywania, tak aby uniknąć tłustych, posklejanych kosmyków. Samo użycie szamponu nie wystarczy. Dlatego zanim sięgniemy po kosmetyk do mycia włosów, należy zemulgować olej odżywką lub maską. Zatem nakładamy na kilka minut ulubioną odżywkę i dopiero wtedy możemy umyć włosy łagodnym szamponem i ciepłą wodą.

Ciekawostką jest fakt, że olej z czarnuszki można stosować także do modelowania włosów, tak aby podkreślić ich naturalny skręt. W tym wypadku należy kilka kropel oleju rozetrzeć na dłoniach i ugniatać nimi włosy z głową pochyloną na dół. To pomoże uzyskać naturalne, piękne loki. Jako serum można też go używać do końcówek, aby wyglądały zdrowo. W obu przypadkach należy jednak poeksperymentować z ilością oleju, tak aby osiągnąć najlepszy efekt wizualny i nie obciążyć fryzury.

Efekty olejowania

Pierwsze efekty olejowania włosów można zauważyć już po kilku zabiegach. Włosy szybko staną się bardziej błyszczące, gładkie i elastyczne. Jednak każdy kto oczekuje znaczących efektów w postaci zatrzymania łysienia, redukcji łupieżu czy też stymulacji włosów do wzrostu, musi się uzbroić w cierpliwość i regularnie powtarzać zabiegi przez dłuższy czas. Jednak warto włożyć wysiłek, bo efekty będą zdumiewające.

Źródła:

  • Kaźmierczak A., Wcisło-Dziadecka D., Zmarzły N., Zdrowie z natury – czarnuszka siewna w produktach kosmetycznych i leczniczych, Postępy nauk medycznych, 2018, XXXI(1A): 61-64, http://www.pnmedycznych.pl/wp-content/uploads/2018/07/pnm_2018_01A_061-064.pdf [dostęp: 2021-07-21]
  • Rashed A.A. , Zadernowski R. , Nowak-Polakowska H.: Lipidy nasion czarnuszki siewnej (Nigella sativa L.), Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych, 1999 z. 468: 415-422, http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.agro-9c09addd-2d9f-482b-9c93-b0a0f5b5185c [dostęp: 2021-07-21]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

We wpisie przeczytasz o:

Polecane produkty