Olej lniany na włosy – jak stosować, efekty

Olej lniany na włosy

Poetka Maria Konopnicka nazywała len bogactwem ubogiego narodu. I rzeczywiście len, początkowo wykorzystywany tylko w włókiennictwie, z czasem stał się ważnym składnikiem używanym w celach kulinarnych, kosmetycznych, leczniczych, a nawet znalazł swoje zastosowanie w przemyśle! Zatem trudno nie skorzystać z tego bogactwa, które daje nam ta niezwykła roślina.

Nie trzeba sięgać po drogie, markowe kosmetyki, aby cieszyć się piękną fryzurą. Wystarczy sięgnąć do lodówki, po świeży, tłoczony na zimno olej lniany. W takim „kosmetyku” nie znajdziemy silikonów, konserwantów, składników zapachowych. Mamy za to nienasycone kwasy tłuszczowe, lignany lniane, czyli fitoestrogeny i witaminy.

Olej lniany tłoczony na zimno

Olej lniany na włosy – efekty stosowania

Olej lniany, podobnie jak inne oleje, doskonale uszczelnia osłonki włosów, dzięki czemu włosy przestają się puszyć, elektryzować i łamać. Stąd popularność olejowania włosów wysokoporowatych. Jednak olejowanie włosów olejem lnianym ma szczególne właściwości. Wszystko przez to, że olej lniany nie ma właściwości komedogennych, czyli nie zapycha porów skóry, a przy tym hamuje zbyt duże wydzielanie sebum. Poza tym olej lniany fantastycznie nawilża skórę. Dzięki temu włosy po olejowaniu nie są nadmiernie obciążone, a skóra nie przetłuszcza się. Korzystny wpływ na skórę głowy, a więc nawilżenie i regeneracja, sprzyja również pozbyciu się problemów z łupieżem. Z kolei zawarta w oleju lnianym witamina E, która jest przeciwutleniaczem oraz witaminy z grupy B utrzymują skórę głowy i mieszki włosowe w dobrej kondycji oraz wzmacniają je, co gwarantuje zdrowy, szybki wzrost włosów i koniec problemów z ich nadmiernym wypadaniem.

Warto podkreślić, że zawarte w oleju lnianym fitohormony wpływają korzystnie na stan włosów nie tylko u pań, ale też u panów, a okłady z oleju lnianego ograniczają negatywny wpływ testosteronu i spowodowane nim łysienie!

Olej lniany:
• pielęgnuje skórę głowy,
• zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów i łysieniu,
• sprawia, że włosy stają się lśniące, gładkie i sprężyste,
• przyspiesza wzrost włosów,
• ogranicza puszenie włosów wysokoporowatych.

Olej lniany na włosy – jak stosować?

Olej lniany, który naszym zdaniem jest jednym z najlepszych olejów do olejowania włosów, można stosować zarówno na całe włosy i skórę głowy, jak i na same końcówki. Sposób, który polecamy, w przypadku olejowania włosów na całej długości, to wmasowanie oleju w całe pasma i skórę głowy na noc. Dla wygody można nałożyć na głowę czepek. Rano należy włosy dokładnie umyć, najlepiej naturalnym szamponem i normalnie wyczesać oraz wysuszyć. Taki zabieg należy powtarzać dwa-trzy razy w tygodniu, aby osiągnąć efekt gładkich, pełnych blasku i mocnych włosów.

Można też stosować olej lniany na same końcówki na czyste, suche włosy. Dzięki temu można poradzić sobie z rozdwajającymi końcówkami i puszącą się fryzurą. Oczywiście można nakładać olej lniany na włosy kręcone i proste. Trzeba jednak pamiętać, by nie przesadzić z ilością oleju lnianego – kilka kropel w zupełności wystarczy. W przeciwnej sytuacji można osiągnąć wrażenie przetłuszczonej fryzury.

Olej lniany na porost włosów i łysienie, w przypadku panów najlepiej wcierać w skórę głowy na godzinę przed każdą kąpielą. Regularnie stosowany w ten sposób olej będzie hamował działanie enzymu 5-alfa-reduktaza, który ma bezpośredni wpływ na przekształcenie testosteronu na aktywną formę testosteronu, czyli dihydrotestosteron. Ten ostatni, obecny w organizmie w nadmiarze, jest odpowiedzialny za łysienie typu męskiego.

Olej lniany – do jakich włosów?

Polecamy olej lniany na włosy porowate, puszące się. Olej lniany to też remedium na wypadanie włosów. Jednak tak naprawdę warto wypróbować olej lniany w każdym przypadku. Olej lniany na włosy to sposób na matowe, cienkie i słabe włosy, rozdwajające się końcówki i inne problemy. Ponadto pozytywne rezultaty stosowania oleju lnianego do włosów odczuwają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. To dlatego olej lniany jest tajną bronią trychologów!

Źródła:
• Bartkowski L.: Nasiona lnu – naturalne źródło zdrowia i urody, Chemik 2013, 67.3, s. 186-191, http://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-article-BPP2-0025-0107 [dostęp: 2021-03-01]
• Zielińska, I. Nowak: Kwasy tłuszczowe w olejach roślinnych i ich znaczenie w kosmetyce, Chemik 2014, 68, s.103-110, http://miesiecznikchemik.pl/wp-content/uploads/2015/01/chemik_2014_02-4.pdf [dostęp: 2021-03-01]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

We wpisie przeczytasz o:

Polecane produkty