Olej lniany na odchudzanie

Olej lniany na odchudzanie

Jesteśmy nauczeni, że najlepszym sposobem na utratę zbędnych kilogramów jest ograniczenie kalorii i eliminowanie z codziennej diety wielu pokarmów. W tym kontekście stosowanie oleju na odchudzanie wydaje się absurdalne. Bo niby jak olej – tłuszcz ma wspomóc odchudzanie? A jednak paradoksalnie olej lniany jest naszym sprzymierzeńcem w walce o zgrabną sylwetkę.

Właściwości oleju lnianego

Olej lniany pozyskuje się metodą tłoczenia na zimno z nasion, znanych jako siemię lniane. Wyróżnia się on dobrym stosunkiem kwasów omega-3 do omega-6. Olej zyskał popularność dzięki dr J. Budwig, która podstawiła tezę, że niedobór kwasów omega-3 w diecie przyczynia się do rozwoju chorób cywilizacyjnych. Opracowała ona dietę, której główny składnik stanowi właśnie olej lniany, jako bogate źródło wspomnianych kwasów. I choć dziś część specjalistów podważa wartość diety dr Budwig, to nie ma żadnych wątpliwości, że sam olej jest źródłem cennych składników odżywczych, a do tego ma zbawienny wpływ na organizm.

Olej lniany a odchudzanie

Choć olej lniany jest stosowany w profilaktyce nowotworowej, choć wspomaga działanie układu nerwowego, jak również wspiera leczenie chorób układu krążenia, to najwięcej sławy przynosi mu dobroczynny wpływ na układ pokarmowy. Do jego największych zalet należy regulacja poziomu cholesterolu we krwi. Okazuje się, że olej lniany zmniejsza frakcję LDL, czyli tak zwanego złego cholesterolu i zwiększa ilość frakcji HDL, określanego mianem dobrego cholesterolu. Tym samym wspiera prawidłowe funkcjonowanie organizmu, a zatem pomaga utrzymać równowagę hormonalną, co przekłada się na utrzymanie prawidłowej masy ciała. Ponadto regularne stosowanie oleju wspomaga metabolizm, przyspieszając trawienie i ułatwiając usunięcie zbędnych produktów przemiany materii z organizmu. Jest więc niezastąpiony w procesie detoksykacji organizmu. Zimnotłoczony, nieoczyszczony i nierafinowany olej lniany przyspiesza perystaltykę jelit, oczyszcza wątrobę i stymuluje produkcję kwasów żółciowych. Co ciekawe, olej lniany wykazuje też zdolność do łagodzenia skutków chronicznych zaparć, wspomaga leczenie stanów zapalnych jelit i wzmacnia błony śluzowe przewodu pokarmowego. Olej lniany pomaga również pozbyć się nadmiaru wody z organizmu, a tym samym redukuje obrzęki i uczucie ciężkości. Nie bez znaczenia jest też fakt, że olej lniany zmniejsza apetyt na słodycze, co jest kluczowe dla tych, którzy dążą do redukcji masy ciała. W diecie osób odchudzających się nie powinno zabraknąć oleju lnianego także z tego powodu, że olej ten zwiększa aktywność karnityny, co sprzyja szybszemu spalaniu tkanki tłuszczowej.

Jak stosować olej lniany w diecie odchudzającej?

Chcąc w pełni wykorzystać działanie prozdrowotne oleju lnianego należy go stosować regularnie, spożywając od jednej do trzech łyżek oleju dziennie. Naturalnie można go wypijać samodzielnie, lecz nie ma przeszkód, by dodawać go do sałatek, twarogu, koktajli owocowo-warzywnych i innych potraw. Warunkiem jest spożywanie oleju na zimno, bez poddawania go wysokim temperaturom, które niszczą cenne składniki w nim zawarte. Najlepiej zużyć go w ciągu kilku tygodni od otwarcia. Konieczne jest też właściwe przechowywanie, najlepiej w lodówce.

Olej lniany oczywiście nie spowoduje redukcji masy ciała, jeśli nie podejmiemy odpowiednich kroków, by zdrowo się odżywiać i prowadzić aktywny tryb życia. Niemniej jednak będzie on cennym wsparciem podczas procesu odchudzania. Tym bardziej, że w przeciwieństwie do różnego typu preparatów odchudzających, olej lniany jest całkowicie bezpieczny i nie wywołuje żadnych skutków ubocznych.

Źródła:

  • Jurgonski A. , Juskiewicz J. , Zdunczyk P., Przydatność oleju lnianego w ograniczaniu zaburzeń metabolicznych indukowanych dietą, Roczniki Państwowego Zakładu Higieny, 2011 / 62 /2, https://agro.icm.edu.pl/agro/element/bwmeta1.element.dl-catalog-0ff0611d-fed7-4db7-b0d2-3ae9aaf10121, [dostęp 2021-07-27]
  • Łoźna K., Kita A., Syczyńska M., Biernat J., Skład kwasów tłuszczowych olejów zalecanych w profilaktyce chorób cywilizacyjnych, Probl Hig Epidemiol 2012, 93(4): 871-875, http://www.phie.pl/pdf/phe-2012/phe-2012-4-871.pdf [dostęp 2021-07-27]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

We wpisie przeczytasz o:

Polecane produkty