Olej lniany na twarz – jak stosować?

Olej lniany tłoczony na zimno

Moda na superfoods i na kosmetyki naturalne trwa w najlepsze. Jednak nie trzeba sięgać po jagody goji, jagody acai, nasiona chia, camu camu, quinoa, korzeń maca, spirulinę i inne egzotyczne produkty, aby cieszyć się zdrowiem i urodą. Z pomocą przychodzą rośliny uprawiane w Polsce, takie jak len.

Dużo się mówi o zdrowotnych właściwościach lnu, zarówno w postaci oleju lnianego, jak i siemienia lnianego. Bogaty skład sprawia, że olej lniany i siemię lniane, w tym len mielony, przyspieszają metabolizm, obniżają poziom cholesterolu i glukozy we krwi, łagodzą stany zapalne przewodu pokarmowego, wspomagają pamięć i koncentrację, wzmacniają układ nerwowy, krwionośny i mięśniowy, a do tego wspomagają układ odpornościowy. To co jednak interesuje nas teraz najbardziej, to jego działanie pielęgnacyjne. Len doskonale nawilża i regeneruje skórę, wzmacnia paznokcie i nabłyszcza włosy.

Olej lniany tłoczony na zimno

Olej lniany – właściwości kosmetyczne

Wysoka zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, a także witaminy E, zwanej witaminą młodości, sprawia, że olej lniany pomaga w zachowaniu zdrowej, pełnej blasku skóry. Co ciekawe, olej lniany mimo tłustej konsystencji, w przeciwieństwie do innych popularnych olejów takich jak olej arganowy, olej z orzechów makadamia czy olej rycynowy, nie posiada właściwości komedogennych. Co to oznacza? To, że olej lniany nie powoduje zapychania porów i powstawania zaskórników, co jest szczególnie istotne gdy stosujemy olej lniany na twarz.

Co więcej, olej lniany do twarzy nie tylko poprawia nawilżenie i jędrność skóry, ale też regeneruje skórę i redukuje trądzik! Mogą więc go bez obaw stosować osoby, o tłustej cerze i ze skłonnością do wyprysków oraz wągrów. Olej lniany na twarz to także doskonała propozycja dla osób o cerze dojrzałej, bowiem olej ten redukuje ilość zmarszczek, znacznie je spłycając i uelastycznia cerę. Len jest niezwykle korzystny dla urody, zarówno wtedy gdy go spożywamy, jak i wtedy, gdy bezpośrednio zaaplikujemy olej lniany na twarz i skórę całego ciała.

Olej lniany na twarz – jak stosować?

Pozostaje pytanie jak stosować olej lniany na twarz, aby osiągnąć jak najlepszy efekt? Okazuje się, że można wykorzystywać olej lniany do twarzy zamiast kremu. W tym celu wystarczy kilka kropel wklepać lub wmasować w dokładnie oczyszczoną skórę twarzy, szyi i dekoltu. Aby ułatwić równomierne rozprowadzanie oleju najlepiej spryskać wcześniej skórę wodą, aby była lekko wilgotna. Olej lniany na skórę twarzy możemy też wykorzystywać jako dodatek do domowych maseczek i peelingów. Olej lniany można też stosować jako kompres na podrażnioną słońcem, wiatrem lub mrozem skórę.

Olej lniany możemy też polecić jako balsam do skóry, szczególnie wtedy, gdy problemem jest cellulit lub rozstępy. W tym wypadku najlepiej energicznie wmasować lub wklepać olej od stóp w górę, poprawiając jednocześnie krążenie krwi.

Mycie twarzy olejem lnianym

Nie każdy wie, że olej lniany można stosować również do oczyszczania skóry twarzy. Na czym to polega? Jest to delikatna metoda demakijażu, oparta o zasadę, że tłuszcz rozpuszcza tłuszcz. Taki sposób nie narusza naturalnej warstwy hydrolipidowej skóry. Natomiast po oczyszczeniu cera jest czysta, nawilżona, odświeżona i odżywiona, a przy tym nie pojawia się nieprzyjemne uczucie ściągnięcia skóry. Najlepszą opcją jest stworzenie mieszanki oleju lnianego z olejem rycynowym, ponieważ ten drugi ma właściwości oczyszczające. W przypadku cery suchej proporcja oleju lnianego do rycynowego to 9:1, dla cery normalnej 8:2, a do cery mieszanej i tłustej proporcja powinna wynosić 7:3, a więc 70% oleju lnianego i 30% oleju rycynowego. Innymi słowy im bardziej tłusta cera tym większą część mieszanki powinien stanowić oczyszczający olej rycynowy.

Sam zabieg oczyszczania skóry olejami jest bardzo przyjemny. Pierwszy krok to zwilżenie skóry wodą, rozgrzanie przygotowanej mieszanki w dłoniach i nałożenie jej na twarz. Następnie należy delikatnie masować skórę, zwracając szczególną uwagę na miejsca z tendencją do podrażnień i przesuszenia. Po chwili można już zetrzeć olej z twarzy czystą ściereczką z mikrofibry. Ostatni krok to przepłukanie twarzy chłodną wodą. Jeśli po takim zabiegu pojawi się przesuszenie, podrażnienie lub łojotok to znaczy, że należy zmodyfikować proporcje mieszanki na korzyść oleju lnianego lub oleju rycynowego.

Olej lniany do twarzy – jaki wybrać?

Powodzenie zabiegów pielęgnacyjnych z wykorzystaniem oleju lnianego będzie możliwe jeśli wybierzemy olej najwyższej jakości, w jak największym stopniu zgodne z naturą. Zatem w przypadku olei konieczne jest tłoczenie na zimno i rezygnacja z takich procesów jak rafinacja, filtrowanie i oczyszczanie. Tak przygotowany olej zachowuje nie tylko pełnię smaku, ale też całe spektrum właściwości dla zdrowia i urody.

Źródła:
• Kaniewski R., Jankowiak J., Zajączek K.: Len i konopie w profilaktyce i lecznictwie, Postępy Fitoterapii 2/2020, s. 100-103, http://www.czytelniamedyczna.pl/6922,len-i-konopie-w-profilaktyce-i-lecznictwie.html [dostęp 2012-02-27]
• Kaniewski R., Jankowiak J., Zajączek K.: Nowe możliwości wykorzystania oleju lnianego tłoczonego na zimno, Postępy Fitoterapii 3/2019, s. 204-207,
http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2019/10/pf_2019_03_07.pdf [dostęp 2012-02-27]
• Zielińska, I. Nowak: Kwasy tłuszczowe w olejach roślinnych i ich znaczenie w kosmetyce, Chemik 2014, 68, s.103-110, http://miesiecznikchemik.pl/wp-content/uploads/2015/01/chemik_2014_02-4.pdf [dostęp: 2021-02-27]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

We wpisie przeczytasz o:

Polecane produkty